powrót

 

RPWL

        Niemiecki kwartet RPWL powstał w 1997 roku. Początkowo wykonywał na koncertach wyłącznie kompozycje grupy Pink Floyd i wydawało się, że pozostanie na zawsze jednym z tzw. „tribute bands”. Niedaleka przyszłość miała pokazać, że stanie się jednak inaczej...

Pierwszymi nagraniami Pink Floyd jakie zespół włączył do swojego repertuaru były: „Run Like Hell”, „Pigs”, „Welcome To The Machine” i „Lucifer Sam”. Biorąc pod uwagę, że i pierwsze litery nazwisk członków RPWL układały się w taki właśnie skrót (Risettio Postl Wallner Lang), nie może dziwić fakt, iż poszukiwanie innej nazwy wydało się bezcelowe.

RPWL rozpoczął swoją karierę od niezliczonej liczby koncertów granych w okolicach Monachium, na których prezentował  zarówno własne wersje nagrań Pink Floyd, jak ich powoli włączane do repertuaru autorskie kompozycje. Zarówno pierwsze jak i drugie spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony widzów.

RPWL od samego początku szczególną uwagę przywiązał aranżacji swoich kompozycji, co oczywiście wymagało mnóstwa czasu i energii, zarówno w procesie tworzenia utworów, jak i ich nagrywania. Praca nad strukturą utworów nie była jednak dla nich podróżą w nieznane, gdyż posiadali własne studio nagraniowe, a towarzyszyło im doświadczenie zawodowego muzyka Karlheinza Wallnera oraz producenta Yogi Langa. Bardzo pomocnym był także fakt, że Karlheinz, Yogi i Chris byli przyjaciółmi już od czasów, kiedy razem występowali w formacji Violet District, neoprogresywnym zespole z Niemiec działającym w latach 1992 – 1996.

Zachęceni pozytywnym odbiorem ich muzyki na koncertach, członkowie RPWL postanowili wkroczyć do studia i przedstawić swoje pomysły na płycie kompaktowej. W międzyczasie zespół otrzymał propozycję nagrania utworu na kompilację „SIGNS OF LIFE”, będącą zbiorem kompozycji Pink Floyd, zarejestrowanych przez różnych wykonawców i stanowiącą rodzaj hołdu złożony grupie. Oczywiście nie mogli odmówić i entuzjastycznie przystąpili do pracy, przerywając tworzenie własnej płyty. Na potrzeby kompilacji przygotowali wersję bardzo krótkiego nagrania „Cymbaline”, wydłużając go do prawie 12-minutowego dźwiękowego spektaklu (z włączonymi fragmentami suity "Atom Heart Mother"). Utwór zebrał pozytywne recenzje i do dziś pozostaje w repertuarze koncertowym zespołu.

Latem 2000 roku zakończono ostatecznie pracę nad debiutanckim albumem „GOD HAS FAILED”. Znalazło się na nim trzynaście znakomitych nagrań. Porywająca w wielu miejscach muzyka zjednała im przede wszystkim fanów symfonicznego rocka, a jej głównym atutem było brzmienie gitary Wallnera oraz urzekający, melancholijny wokal Langa. Sfera tekstowa - bardzo mroczna - koncentrowała się wokół ciężkich prób, na jakie wystawia nas los. Tytuł płyty był odzwierciedleniem uczuć, jakich doświadczył wokalista po niespodziewanej stracie ojca.

Płyta "God Has Failed" zebrała znakomite recenzje w wielu fachowych periodykach muzycznych. Zespół promował album na koncertach w Niemczech i krajach Beneluxu. Później skoncentrował się na pracy w studiu i rozpoczął nagrania na swój drugi album. Sesje zakończyły się w październiku i wtedy to Chris Postl podjął trudną decyzję o rozstaniu z kolegami z przyczyn rodzinnych. Zastąpił go Stephan Ebner, przyjaciel Karlheinza Wallnera, z okresu gdy razem grali we wczesnym wcieleniu innej niemieckiej grupy - Violet District.

Nowy album RPWL zatytułowany "TRYING TO KISS THE SUN" ukaże się na rynku 11 marca 2002 i przyniesie godzinę premierowej, pasjonującej muzyki, ponad wszelką wątpliwość udowadniającej, że członkowie grupy mają wybitne uzdolnienia w tworzeniu złożonych, ale niezwykle melodyjnych i intrygujących rockowych kompozycji z elementami psychodelii.

 

SKŁAD:

Yogi Lang – śpiew, klawisze

Karlheinz Wallner – gitara

Phil Paul Risettio – perkusja

Stephan Ebner – gitara basowa

  

DYSKOGRAFIA:

2000   God Has Failed

2002     Trying To Kiss The Sun

 

RPWL W INTERNECIE:

www.rpwl.de