POWRÓT

JON ANDERSON

Jon Anderson urodził się 25 października 1944r. w Accrington w Anglii. Bardziej znany jako frontman progresywno-rockowej formacji YES, choć fani muzyki Vangelisa powinni znać go również z serii wspólnych albumów, które ukazywały się pod szyldem: JON&VANGELIS.

W 1965 wraz ze swym bratem Tony`m i jego kolegami zaczął śpiewać w zespole "The Warriors". Wydali nawet singiel, ale bez większych sukcesów. Próbował także solowej kariery ukrywając się pod pseudonimem Hans Christian. Ale prawdziwy sukces rozpoczął się wraz z nadejściem ery zespołu YES, którego stał się liderem. Jego unikatowy, wysoki i czysty głos stał się wizytówką zespołu.

Nie można zapomnieć o solowych nagraniach Andersona. Pomimo podobieństwa w utworach grupy i jego solowych nagraniach, fani uważają, że jest to całkiem inna muzyka. Ale zupełnie inna muzyka objawiła się dopiero w duecie z Vangelisem /poznali się gdy Vangelis był chwilowo klawiszowcem zespołu YES/. Nawiązali współpracę, której wspaniałym efektem w 1980 roku był pierwszy album spod szyldu JON&VANGELIS: "SHORT STORIES". Liczne sukcesy płyty spowodowały dalszą współpracę. I tak kolejno ukazały się: "FRIENDS OF MR. CAIRO"(1981), "PRIVATE COLLECTION" (1983), "PAGE OF LIFE" (1991). Obecnie Jon Anderson wciąż śpiewa i tworzy swe solowe utwory. Jedno jest pewne: swym charakterystycznym, wysokim głosem nadaje niepowtarzalne brzmienie swym utworom. Jego marzenie o byciu dobrym, prawdziwym muzykiem spełniło się więc i wciąż się spełnia.