POWRÓT

RARE BIRD

Grupa została założona pod koniec lat '60 XX wieku (jakoś to dziwnie brzmi :) przez wokalistę Steve'a Goulda, który grał również na basie i saksofonie, oraz klawiszowca Dave'a Kaffinetti. Zespół tworzyli także Graham Field (organy, śpiew) oraz Mark Ashton (perkusja). Ci panowie stworzyli coś niezwyklego, prawdziwego "rzadkiego ptaka", z perspektywy lat powiedziałbym że ten ptak to "biały kruk". Dotyczy to zwłaszcza niewątpliwie trzeciego albumu "Epic Forest", który wydany został na dwóch białych płytach winylowych, z czego ta druga była wytłoczona tylko z jednej strony. Dzieło niezwykłe, pełne dynamiki, przeplatanej delikatnymi kompozycjami, takimi jak np. przecudowne "Fears Of The Night". Godne uwagi są także "Baby Listen", wielowątkowy utwór tytułowy "Epic Forest", "Turn It All Around", "You're Lost" oraz najdłuzszy utwór na płycie "Title No.1 (Birdman)". Mnie osobiście ta płyta zawsze dodaje energii, a jednocześnie uspokaja i dodaje wiary w przyszłość. Z tego co wiem, nie tylko ja tak reaguje na to dzieło ;) Album został nagrany bez Grahama Fielda, ale z nowym muzykiem - Andy Curtisem, wzbogacającym brzmienie grupy o gitarę, której do tej pory w zespole nie było !!! Brak ten wcale jednak nie przeszkadzał i był praktycznie niezauważalny czego dowodzą piękne dwa pierwsze albumy - debiutancki "Rare Bird" oraz "As Your Mind Flies By". Zamiast gitary mamy tu szaloną gonitwę basu, perkusji oraz analogowymi instrumentami klawiszowymi. Wszystko to oczywiście przeplatane fragmentami dającycymi wyciszenie - taki właśnie był to zespół. Charakterystyczną cechą grupy Rare Bird byli dwaj wokaliści, tzn. ich głosy - jeden delikatny, a drugi niezwykle mocny, wręcz drapieżny. dobrym przykładem tej "walki" wokalistów jest utwór "Baby Listen" otwierajacy płytę "Epic Forest".

Późniejszy materiał Rare Bird jest już o wiele mniej ciekawy. Od 1973 roku kolejne płyty prezentowały dość niski poziom, nawet mimo tego, że w nagraniu "Somebody's Watching" brali udział tacy znakomici muzycy jak John Wetton i Nic Potter. Muzyka Rare Bird zginęła więc w masie innych niezwykle ciekawych płyt. Rare Bird stał się zespołem na tyle zapomnianym, że od 1977 roku nie ukazała się nawet jedna składanka z muzyką grupy. I pomyśleć, że w latach 70. był to zespół na tyle wpływowy, że wraz z Van der Graaf Generator pomogli praktycznie nieznanej wówczas grupie Genesis wkroczyć w świat muzycznego show-bussinesu. I nie kto inny jak właśnie grupa Rare Bird jest autorem kultowego wręcz utworu "Sympathy".

Dyskografia: Rare Bird (1969), As Your Mind Flies By (1970), Epic Forest (1972), Somebody's Watching (1973), Born Again (1974), Rare Bird (1975)